sobota, 30 listopada 2013

Adwent – radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie


Anna Brzostek


W centrach handlowych zaczyna się 3 listopada po Dniu Zadusznym i można odnieść wrażenie, że najważniejszą postacią Adwentu jest spasiony pseudo-Mikołaj, półnagie anielice a cała koncepcja Adwentu polega na zakupach, prezentach, promocjach i konsumpcji.

Nie sądzę, by to była informacja jaką chcemy przekazać naszym dzieciom?
Jak zatem wykorzystać czas Adwentu, by spędzić go rodzinnie i wspólnie przygotować się na narodziny Chrystusa?

Pomysły mogą być różne w zależności od rodziny, ilości dzieci i czasu, którym dysponujemy.
Przedstawiamy tu kilka z nich, prosząc jednocześnie o komentarze z innymi propozycjami:


- wspólne uczestnictwo w roratach. To zadziwiające jak dzieci mogą motywować to wczesnej pobudki i wyruszania po ciemku do kościoła :)
- lampiony roratnie – bądź osłony na świecę – zrobione samodzielnie przez dzieci lub z pomocą rodziców
- kalendarz adwentowy przygotowywany wspólnie z dziećmi. Osobiście nie podoba mi się koncepcja by pod każdym dniem kryła się czekoladka, raczej bym wolała dać jakieś zadania dla dzieci, króciutkie fragmenty z Pisma Świętego, lub zagadki związane z Adwentem i Bożym Narodzeniem.
- żłóbek dobrych uczynków – za każdy dobry uczynek dzieci mogą na koniec dnia włożyć do żłóbka źdźbło (lub kilka)  sianka. W przygotowanych przez nich żłóbkach położą figurki Jezusa w Boże Narodzenie.
wieniec adwentowy z 4 świecami. Kolejne świece będą odpalane w 4 niedziele adwentu. Przy wieńcu cała rodzina może wieczorem klękać do wspólnej modlitwy.
- dekorowanie choinek (np. wyciętych z papieru i naklejonych na ścianę). Przez cały adwent dzieci codziennie wieczorem naklejają na choinki wycięte bombki. Ilość bombek zależy od wcześniej ustalonych kryteriów – np. modlitwy, bycia posłusznym lub innych. Chodzi o to by na Boże Narodzenie mieć najpiękniej ubraną choinkę. U nas w rodzinie w zeszłym roku dzieci bardzo fajnie się motywowały bo każde chciało mieć wieczorem przyznany komplet bombek.
- małe dzieci można uczyć w czasie Adwentu kolęd, opowiadać im o zwiastowaniu, przygotowywać na narodziny Jezusa
- rozmawianie z dziećmi o tym jaki jest prawdziwy św. Mikołaj biskup a nie ten z reklam
- tłumaczenie różnicy między opłatkiem poświęconym a oferowanym w hipermarkecie przez hostessę ze skrzydłami – o tym prawie wcale się nie mówi!
- ograniczanie ilości czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem – w zamian rodzinna gra lub zabawa.

Myślę, że wskazane byłoby unikać w tym czasie centrów handlowych z całym landrynkowo-konsumpcyjnym obrazem świąt i raczej skupić się nie na prezentach a na przeżyciu duchowym.

Moim zdaniem nie ma też sensu zasypywanie dzieci prezentami (osobno od rodziców, babci, cioci itp), może lepiej ustalić z rodziną zasady i kupić im po jednym prezencie, a zaoszczędzone pieniądze przekazać np. na dom samotnej matki lub dla innych potrzebujących.

Dobrego Adwentu!

Napisz do autorki:
anna.brzostek@kierunekrodzina.com

Foto: Dominik Jabs

5 komentarzy:

  1. Bardzo dziękuję za pomysły.

    OdpowiedzUsuń
  2. " tłumaczenie różnicy między opłatkiem poświęconym a oferowanym w hipermarkecie przez hostessę ze skrzydłami – o tym prawie wcale się nie mówi!" - proszę rozwińcie troszkę ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tradycyjnie parafie zakupują większe ilości opłatków dla parafian, które są święcone w I niedzielę Adwentu. Skłądając ofiarę (zwyczajowo jest to co łaska,gdyż rzeczy poświęconych się nie sprzedaje) wyrażamy łącznośc ze wspólnotą parafialną. U nas w parafii datki złożone na opłatki są przeznaczone na potrzeby sióstr posługujących w parafii, więc tym samym je wspieramy.

    Tak samo jak święcimy dewocjonalia, których używamy (np. różańce) tak samo dzielmy się opłatkiem który został pobłogosławiony i poświęcony.

    Znalazłam taką wypowiedź jednej z sióstr pracujących przy wypieku opłatków: "Wypieczone przez nas opłatki są omodlone. To też jest ważne, bowiem opłatek wkracza w sferę sacrum, jest symbolem wielkiej świętości, chrześcijańskiej miłości, miłości miłosiernej, przebaczającej". Cały artykuł na stronie http://www.angelus.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3403%3Aopsatek-znak-jednopci-i-pokoju-wojciech-nowicki&catid=210%3Arok-liturgiczny&Itemid=683

    Również polecam ciekawy artykuł na ten temat na stronie http://www.fronda.pl/a/wigilijny-oplatek-z-supermarketu,4586.html

    Pozdrawiam i dziękuję za komentarze:-)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze nie na temat, obraźliwe i naruszające zasady kultury wypowiedzi będą usuwane.