sobota, 7 grudnia 2013
Wybierz Uleczenie, wybierz Miłość, wybierz Życie
Anna Rudecka
Na świecie dokonuje się ok. 50 mln aborcji rocznie. To oznacza, że co roku przybywa 100 mln kobiet i mężczyzn (matek i ojców abortowanego dziecka), głęboko zranionych przez ten zabieg. Jeśli rodzice ci mieli co najmniej jedno dziecko, które zostało urodzone, dochodzi kolejne 50 mln dzieci cierpiących z powodu śmierci swojego rodzeństwa.
Skutki aborcji odczuwane są także przez dziadków, wujków i ciocie, a nawet przez przyjaciół, gdy przypadkiem dowiadują się o dramatycznej decyzji bliskich im osób. Jej skutki zataczają coraz szersze kręgi, głęboko wewnętrznie uszkadzają osoby towarzyszące przy zabiegu, ich rodziny i, w dalszej perspektywie, oddziaływają na całe środowisko społeczne.
Film October Baby został zainspirowany prawdziwą historią młodej kobiety – Gianny Jessen – która na skutek aborcji utraciła brata bliźniaka, a sama, niemal cudem, przeżyła ten zabieg.
Bohaterka filmu od lat zmaga się z psychicznymi, emocjonalnymi i zdrowotnymi konsekwencjami tego wydarzenia. Doznaje ona głębokiego poczucia winy egzystencjalnej, w przekonaniu, że nie zasługuje na życie oraz winy ontologicznej, nie rozwijając w pełni swoich wrodzonych talentów. Mimo troskliwej opieki rodziców adopcyjnych, przepełnia ją nieustanny niepokój, poczucie bycia niechcianą, podświadome pragnienie śmierci wynikające z przekonania, że nie ma prawa do życia. Jest depresyjna, ma niskie poczucie własnej wartości, złości się bez widocznego powodu. Myśli o sobie: „Jestem dziwaczką”, „Nie wiem, kim jestem”, „Jestem wewnętrznie martwa”. To opis typowy osoby doświadczającej tzw. syndromu ocaleńca od aborcji.
Życie, cierpenie i miłość
W Polsce do 1993 roku aborcja była dostępna niemal na życzenie, można było jej dokonać np. ze względu na trudne warunki ekonomiczne. Ile więc mamy w Polsce osób, które cierpią z powodu podobnych objawów, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż aborcja pozostaje wielkim rodzinnym sekretem? Być może ten film pomoże wielu spośród nas lepiej zrozumieć bliskich a także samych siebie.
Film October Baby, pozwala nie tylko lepiej zrozumieć skutki aborcji, nauczyć się rozpoznawać syndrom osoby ocalonej od aborcji. Jest to przede wszystkim opowieść, która pokazuje siłę przebaczenia i pojednania, daje ogromną nadzieję, nie ocenia, nie piętnuje dramatycznych wyborów kobiet, decydujących się na dokonanie aborcji, nikogo nie potępia. Historia opowiedziana jest lekko, bez patosu, czasem z ciepłą ironią wobec bohaterów. Pokazuje jak przebaczenie przyczynia się do wewnętrznego uwolnienia osób dotkniętych skutkami aborcji: biologicznej matki bohaterki, jej adopcyjnych rodziców, asystującej przy zabiegu pielęgniarki, a nawet aktorki grającej jedną z bohaterek.
Film można oglądać na pokazach organizowanych, między innymi, przez Stowarzyszenie Żywa Nadzieja, które zajmuje się pomocą osobom doświadczającym w życiu przemocy, zaniedbania i strat okołoporodowych, w tym cierpiącym na skutek poronienia i aborcji.
Wysłuchaj świadectwo Gianny Jessen:
Anna Rudecka
Psycholog, psychoterapeuta, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Doradców Żywa Nadzieja, zajmującego się pomocą osobom z doświadczeniem przemocy, zaniedbania i strat okołoporodowych, w tym poronienia i aborcji.
Kontakt dla osób chcących zorganizować pokaz filmu, bądź potrzebujących rozmowy z psychologiem:
kom. 788 219 330
www.zywanadzieja.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze nie na temat, obraźliwe i naruszające zasady kultury wypowiedzi będą usuwane.