czwartek, 29 maja 2014

Skauting - metoda wychowawcza, komplementarna do rodziny, obok szkoły


Pierwotne założenie skautingu jest takie by wspomagać człowieka na każdym etapie jego rozwoju, stąd skauting rozwija kompleksowo: intelekt, ciało i ducha. Skauting katolicki, nie pozostawia człowieka tylko z rozwiniętym intelektem i zdrowym ciałem, ale daje bazę duchowości.




Gośćmi audycji "Kierunek Rodzina" byli druhna Anna Giszczak-Dobek, członkini Rady Naczelnej Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego oraz Tomasz Warowny, szef akela gromady wilczków 1szej Warszawskiej Świętego Dominika Skautów Świętego Bernarda z Clairvaux.

wtorek, 27 maja 2014

Bóg, przyroda i przygoda - Skauting


Kim jest akela? Co lubią robić wilczki? Czy nasze dzieci mają szansę zobaczyć w środowiskach rówieśników życie według zasad wpojonych im w katolickich domach?
Czy oprócz przygód i poznawania przyrody mogą rozwijać się duchowo na wakacyjnych wyjazdach?



Jest okazja, żeby się tego dowiedzieć od przedstawicieli Stowarzyszenia Skautingu Katolickiego "ZAWISZA" Federacji Skautingu Europejskiego oraz Skautów Świętego Bernarda z Clairvaux -
gości audycji "Kierunek Rodzina" w Radio Wnet, już w najbliższą środę 28 maja o godzinie 19:00.


Ponadto usłyszycie w eterze głos wilczków z krwi i kości, wypowiedź harcmistrzyni ZHP dotyczącą aspektów życia religijnego i wartości w najstarszej polskiej instytucji harcerskiej.
Dowiecie się też, dlaczego ks. Piotr Narkiewicz postanowił zostać skautem.

Zapraszamy do słuchania!

Audycję poprowadzi Maria Sowińska


Audycja "Kierunek Rodzina" w każdą środę o godz. 19.00 na www.radiownet.pl



czwartek, 22 maja 2014

Jak MEN demoralizuje nasze dzieci


Czy zastanawiali się Państwo nad treścią podręczników Waszych dzieci? Jakie wzorce osobowe przekazują? Jakie środowiska promują? 

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum przeanalizowała treść podręczników (czterech wydawnictw) do nauczania początkowego pod kątem zaprezentowania w nich rodziny. Dr Andrzej Mazan oraz Justyna Pilacińska zwrócili uwagę, że w przytoczoych czytankach rodzina jest silnie sfeminizowana, rodzice nie stanowią autorytetu, a nacisk kładziony jest na samodzielność i indywidualizm (perspektywa oglądu świata z wnętrza dziecka).

- Dzieci, dla których rodzice nie są autorytetami, wyrosną na ludzi podatnych na wszelkie manipulacje, zwłaszcza zmysłowe - zauważył dr Mazan.



środa, 21 maja 2014

Czy znasz podręcznik swojego dziecka?


Ministerstwo Edukacji Narodowej intensywnie pracuje nad bezpłatnym podręcznikiem dla uczniów klas pierwszych. Wydawcy proponują by nauczyciele wybrali darmowy podręcznik z gotowej oferty wydawnictw edukacyjnych. Jak wyglądają, co zawierają, jakie treści przekazują dzieciom podręczniki dostępne na rynku i wielokrotnie nagradzane prze MEN? 



Gośćmi Sylwii Jabs w audycji "Kierunek Rodzina" będą Justyna Pilacińska oraz dr Andrzej Mazan z Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum.

Katarzyna Nowacka ze Szkoły Promienie oraz Stowarzyszenia Rodziców NA FALI zaprosi do udziału w rodzinnej imprezie "Ojcowie na Start".


Zapraszamy do słuchania audycji "Kierunek Rodzina", w środę 21 maja, o godz. 19.00, na www.radiownet.pl


Fot. "Nasz Elementarz" 

wtorek, 20 maja 2014

Życie na fejsbuku

Honorata Baran

U jednej ze znajomych osób (oczywiście na tytułowym fejsbuku) zobaczyłam dziś rysunek... niby nic, taki zwyczajny, kolejny wśród zalewu różnego rodzaju grafik... ale ten dotyka bardzo ważnego problemu... 
Zanim jednak napiszę coś więcej to najpierw rysunek...


czwartek, 15 maja 2014

Ojcowie na start!


Sylwia Jabs



31 maja w podwarszawskim Nadarzynie odbędzie się wyścig rowerowy Ojcowie na start”.

Drużyny rodzinne (rodzice startują wspólnie ze swoimi dziećmi) będą konkurowały w różnych kategoriach wiekowych: 1.- rocznik 2006 i młodsi, 2. - roczniki 2005 i 2004, 3. - roczniki 2003 i 2002, 4. - rocznik 2001 i wcześniejsze.

Nowością będzie mini wyścig” dla małych dzieci na rowerkach biegowych, na trzech i czterech kółkach, a także na hulajnogach. 

Trasa będzie przebiegała ścieżkami Lasów Młochowskich: bieżnią, drogą szutrową, asfaltową i gruntową (w razie deszczu możliwe kałuże i błoto) i wyniesie 7,5 km. Najmłodsza grupa zawodników przejedzie trasą skróconą.

Wszystkie startujące w zawodach dzieci otrzymają nagrody!

Impreza będzie miała charakter pikniku rodzinnego z dodatkowymi atrakcjami i panelem dyskusyjnym na temat ojcostwa.

Wyścig „Ojcowie na Start to inicjatywa Stowarzyszenia Rodziców Na Fali, która promuje świadome ojcostwo i zwraca uwagę na rolę ojca w rodzinie. 




Informacje organizacyjne:
Miejsce: Stadion GOS w Nadarzynie - ul. Żółwińska 20
Start wyścigu: godz. 11:00.
Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową : http://ojcowienastart.pl/, oraz w dniu wyścigu od godz. 9.00 do 10.30. Pierwsza grupa zawodników wystartuje o godzinie 11.00.
Trasa: 7,5 km ścieżkami Lasów Młochowskich
Opłata startowa: 10 zł od całej rodziny, płatna przed startem

UWAGA! Wszystkich zawodników obowiązuje kask.


Fot. Anna Małek


środa, 14 maja 2014

Szkoła w rękach reformatorów


Sylwia Jabs

Wydział Nauk Filozoficznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na sympozjum pt. "Szkoła w rękach reformatorów", które odbędzie się 17 maja przy ul. Wójcickiego 1/3, budynek 23, sala 201. 

Program sympozjum:

 9.00 Msza św. w kaplicy św. Józefa Oblubieńca (Kampus UKSW)
10.15 Powitanie i wprowadzenie
10.30 Realizm tomistyczny a postmodernizm współczesnej kultury (prof. dr hab. Artur Andrzejuk)
11.15 Reforma Lutra i zanik wychowania (ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz)
12.00 Wpływ Hegla i jego uczniów na szkołę (dr Jakub Wójcik)
12.45 Rousseau – teoria deformacji dziecka (dr Andrzej Mazan)

Przerwa

13.30 Mit szkolnej socjalizacji (dr hab. Marek Budajczak)
14.15 Zasady wychowania katolickiego (ks. dr Marek Kiliszek)
15.00 Obezwładnienie rozumu przez nauki przyrodnicze (dr Andrzej Mazan)
15.30 Seksualizacja Programów szkolnych (Elżbieta Chojnacka)
16.00 Przykłady demoralizacji najmłodszych w podręcznikach (Agata Rybczyk)
16.30 Podsumowanie


wtorek, 13 maja 2014

Moja historia


W lutym tego roku (zupełnie przypadkowo) przy okazji kontrolnych badań
zdiagnozowano u mnie raka piersi. Pierwsza reakcja..?
Szok, niedowierzanie, płacz, dlaczego ja....??? Potem modlitwa... o
cud... Na początku wszystko przebiegało sprawnie. Już pod koniec marca
miałam operację usunięcia guzka. Pierwsza komplikacja. Konieczna była
druga operacja. Od wyników histopatologii (na które się czeka) zależy
dalszy tok leczenia... I tu kolejny szok. Podczas operacji został
uszkodzony pobrany do badania węzeł chłonny, co uniemożliwiło jego
zbadanie... Jestem bez wyników, czy są dalsze przerzuty, czy nie... A
wycięty guzek, choć wycięty w całości, wskazuje na najwyższy stopień
złośliwości nowotworu (trudny do leczenia). Czeka mnie rok chemii, ale
najpierw kolejna operacja usunięcia pozostałych węzłów. To medycyna...

poniedziałek, 5 maja 2014

Czytajmy dzieciom


Anna Brzostek
 
Nasze dzieci bardzo mało oglądają bajek. Telewizora nie posiadamy, więc wieczorna bajka jest odtwarzana z komputera i trwa kilka-kilkanaście minut. W tym czasie dzieci siedzą w bezruchu i świat poza ekranem komputera dla nich nie istnieje. Gdyby chcieć mieć święty spokój bajki mogłyby lecieć cały dzień. Wygodne dla rodzica prawda? Ale to przecież nie o święty spokój w życiu chodzi.

Uwielbiam tę chwilę wieczorem, kiedy siadamy na kanapie i zaczynam czytać dzieciom. One wtulają się we mnie i możemy tak czytać bardzo długo. Czytanie pobudza wyobraźnię, skłania do zadawania (niezliczonej często ilości;-) pytań, czyli po prostu rozwija.

Nasza przygoda z czytaniem trwa już dość długo, ale znacznie się rozwinęła po zapisaniu dzieci do biblioteki. Co tydzień dwa, wychodzę stamtąd z kilkunastoma książkami, które po powrocie do domu są najbardziej rozchwytywanym towarem. Dzisiejsze biblioteki też nie przypominają już tych, które pamiętam z mojego dzieciństwa. Jest tam miejsce do zabawy, jak również organizowane są różne bezpłatne zajęcia dodatkowe, z których warto korzystać.

piątek, 2 maja 2014

Konstytucja 3 maja


Marcin Bąk

Większość Polaków, którzy ukończyli szkoły zna pojęcie „Konstytucja Trzeciego maja”, gorzej gdy spytamy ich – co to takiego była ta konstytucja. Tutaj okazuje się, ze nasza świadomość historyczna jest znacznie słabsza, a szkoda, bo tematyka związana z Ustawa Rządową jest ciekawa i posiada wiele odniesień do współczesności. 

Ogłoszona 3 maja 1791 roku w Warszawie Ustawa Rządowa, bo tak się oficjalnie ten dokument nazywał, konstytucja to faktycznie dość nowatorski jak na warunki europejskie pomysł, który miał od momentu wejścia w życie regulować funkcjonowanie Państwa – tym razem nie federacji Korony i Litwy, lecz zunifikowanej Rzeczypospolitej. Został wprowadzony trochę na drodze zamachu stanu – i był to ciekawy zamach, w którym pierwsze skrzypce grali: król Stanisław August Poniatowski i ludzie stojący blisko króla. Wykorzystano po prostu fakt, ze znaczna część opozycyjnych posłów nie wróciła jeszcze do Warszawy z przerwy wielkanocnej w działaniach sejmu.