czwartek, 30 stycznia 2014

Dieta wegańska

- Taka zupełnie najzdrowsza dieta, która zabezpieczy nas przed nowotworami, chorobą wieńcową, nadciśnieniem, udarem mózgu, to jest dieta oparta na nieprzetworzonych produktach roślinnych - powiedziała dr Joanna Barczyńska, kardiolog, internista, stosująca w leczeniu chorób serca i nadciśnienie dietę terapeutyczną.



Magdalena Cicha-Kłak, od 16 lat choruje na stwardnienie rozsiane (SM), od 4 miesięcy stosuje dietę wegańską. Efekty jakie osiągnęła, przeszły Jej oczekiwania: schudła (7 kg w ciągu 4 miesięcy), znikły problemy z anemią, poziom cholesterolu wyniósł poniżej150.

Na czym polega dieta wegańska? Czy jest ona odpowiednia dla kobiet w ciąży i dzieci? Jak się przygotować do zmiany sposobu żywienia? Jak ustrzec się niedoboru żelaza, witaminy B12 czy D3?

Audycja "Kierunek Rodzina" w każdą środę o godz. 19.00 na www.radiownet.pl

Prowadziła
Sylwia Jabs

Realizował
Krzyszof Dąbrowski

wtorek, 28 stycznia 2014

Pij mleko będziesz wielki - WCALE NIE!

Sylwia Jabs

Zapewne każdy z Państwa chociaż raz w życiu widział reklamę z mistrzami sportu, dzierżącymi w dłoni szklankę mleka a obok widniejące hasło: Pij mleko będziesz wielki!



- Okazuje się, że badania naukowe pokazują coś dokładnie odwrotnego. Okazuje się, że jest epidemia osteoporozy i zdrowie obiecywane na plakatach jakoś nie przychodzi wraz ze spożyciem nabiału - stwierdza dr Joanna Barczyńska, kardiolog, internista,stosująca w leczeniu chorób serca i nadciśnienia dietę terapeutyczną.

Posłuchaj rozmowy:

czwartek, 23 stycznia 2014

Dziadkowie - największy skarb w Rodzinie




21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, dzisiaj 22 stycznia świętujemy Dzień Dziadka. Wszystkim Dziadkom, tym blisko i tym daleko, składamy serdeczne życzenia. 

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego wydania audycji "Kierunek Rodzina", w którym oddamy głos jednemu z Dziadków.  

Pan Zbigniew Rychta, dziadek Lilii, Julka, Mikeli, Antosia i Kubusia, przygotował płytę z Legendami o Maryi. 

Audycja Kierunek Rodzina, środa 22 stycznia, godz. 19.00, Radio Wnet 

Prowadziła Sylwia Jabs
Legendy przeczytał i udźwiękowił - Zbigniew Rychta

Fot. orrinwoodwardblog.com 

wtorek, 21 stycznia 2014

Powstanie Styczniowe – smutna rocznica


Marcin Bąk

Jedno z naszych najtragiczniejszych, najbardziej romantycznych i bezsensownych powstań wybuchło jako efekt splotu nieszczęśliwych zdarzeń. Po upadku Powstania Listopadowego Królestwo Polskie utraciło własne siły zbrojne. Mimo tego znaczna część patriotycznie nastawionych Polaków nie godziła się z carskimi rządami, w ciągu trzydziestolecia dzielącego powstania narastał opór. 

Sprzyjający czas został „przespany”, po okresie rozprzężenia powstałym po wojnie Krymskiej 1856 r. Rosja zaczęła znowu zbierać siły. Spiskowcy dzielili się na dwa obozy: radykalni - także w kwestiach społecznych - Czerwoni, którzy parli do jak najszybszego wybuchu Powstania i konserwatywni Biali - zalecający ostrożność. Jedni i drudzy liczyli na pomoc polityczną i militarną mocarstw zachodnich (skąd my to znamy…)

niedziela, 19 stycznia 2014

Nowenna nie do odparcia

Anna Brzostek

O nowennie pompejańskiej usłyszałam kilka lat temu. Przeczytałam o jej stuprocentowej skuteczności i trochę temu nie dowierzałam. Taki „cudowny środek” na wszelkie nasze trudne sprawy – pomyślałam sobie. Z drugiej jednak strony przecież Pan Jezus powiedział: I otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie.  Otóż to, bardzo często prosimy, ale brak nam wiary.

Mój „problem” wydawał mi się sprawą dość beznadziejną, długo omadlaną, ale bezskutecznie. Najwyraźniej wola Boża była inna.

Postanowiłam dowiedzieć się więcej o tej nowennie. Mówi się o niej, że jest najsilniejszą drogą modlitwy do Maryi oraz, że nie są znane przypadki, aby odmawiający Z WIARĄ tę nowennę nie został obdarzony łaskami, o które prosi.


Historia nowenny związana jest z Sanktuarium w Pompejach oraz objawieniami i cudownym uzdrowieniem Fortunatiny Agrelli.

piątek, 17 stycznia 2014

Rodzicielstwo bliskości a dbanie o męża

Sylwia Jabs

- Rodzicielstwo bliskości nie polega na bliskości 24h na dobę, mimo wszystko. Ja też spałam z małymi dziećmi. Bardziej się wyspałam, gdy spałam z niemowlakiem - mówi Bogna Białecka, psycholog, mama czwórki dzieci. - Jeżeli decydujemy się na to rodzicielstwo bliskości, to musimy się zastanowić bardziej, jak pokombinować, żeby to nie było kosztem naszego małżeństwa.



Dbanie o męża nie polega na "wpychaniu go" na siłę w opiekę nad dzieckiem. Na czym? Posłuchaj rozmowy z Bogną Białecką, autorką książki Małżeństwo, przemyśl to

czwartek, 16 stycznia 2014

Edukacja domowa – rozwija osobowość, uczy samodzielności i odpowiedzialności

Magdalena Mielcarek

Dlaczego wybrali Państwo edukację domową? – to pytanie często pojawia się w rozmowach z rodzicami dzieci uczących się w systemie pozaszkolnym. Wielu osobom trudno zrozumieć wybór tak odmienny od dominującego doświadczenia dzisiejszych rodzin. Liczni sceptycy są gotowi dać głowę za stwierdzenie, że szkolne przeżycia stanowią niezbędną podstawę kształtowania się silnego charakteru dzieci i ich odporności na stresujące doświadczenia.

Jednak rodzin wybierających edukację domową przybywa, rośnie też liczba tych, którzy po pierwszym, testowym roku, kontynuują tę formę nauczania dzieci. Fakt ten coraz bardziej intryguje innych, gdyż dowodzi najwyraźniej istnienia pewnych atutów edukacji domowej,  które rekompensują podejmowany przez rodziców ED trud i ryzyko kształcenia dzieci poza wyspecjalizowaną placówką edukacyjną.


Naszych czworo dzieci od trzech lat nie uczęszcza do szkoły/przedszkola. Wcześniej mieliśmy za sobą kilkuletni epizod edukacji w niepublicznej, uchodzącej za elitarną, placówce. Odeszliśmy z systemu z bardzo subiektywnych powodów, ale zostajemy poza nim kolejny już rok, widząc zalety, które dostrzegają i inni homeschoolerzy. Części z nich spodziewaliśmy się intuicyjnie, jednak znaczna część przerosła nasze oczekiwania. Poniżej ich zestawienie. Zapraszam do lektury i refleksji.

środa, 15 stycznia 2014

Uczą dzieci w domu i nie żałują


- Nasz czas naukowy trwa od godziny 9.00 do obiadu. Każde dziecko decyduje co chce robić tego dnia, jak długo, kiedy zmienia tę aktywność i na jaką, gdy znuży się tematem, albo wyczerpie swoje zainteresowania - prezentowała model edukacji domowej Magdalena Mielcarek, żona i mama czworga dzieci. - Najstarsza córka ma najbardziej określony plan na miesiąc. Pod koniec miesiąca analizujemy co zrobiła. Ona decyduje w jaki spsoób i kiedy się uczy.



Każda rodzina może mieć swoje podejście do nauczania domowego, własne sposoby mobilizowania dzieci i przygotowywania do egzaminów semestralnych bądź rocznych.

- Mamy plan dnia, bo bez niego utonęlibyśmy w chaosie. To nie my jestesmy dla planu, ale plan dla nas - podkreśliła Joanna Dzieciątko, żona i mama trojga dzieci. - To rodzice ustalają plan dnia. Natomiast bierzemy pod uwagę zdanie dzieci. Jesteśmy elastyczni.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Edukacja domowa – na czym to polega?


Anna Brzostek


W Polsce nie ma obowiązku chodzenia do szkoły. Jest za to obowiązek nauki. Te dzieci, które nie chodzą do szkoły, a uczą się w domu spełniają obowiązek szkolny w ramach tzw. edukacji domowej. 

W USA w ten sposób uczy się ok. 2 milionów uczniów, w Polsce jest to około kilku tysięcy dzieci.

W ramach edukacji domowej dzieci uczą się w domu a funkcję nauczyciela pełnią rodzice bądź osoby przez nich zatrudnione. Najczęściej rodzice tworzą sieć kontaktów i wspierają się nawzajem, organizując wspólne wyjścia np. na lekcje muzealne, bądź wynajmując nauczycieli przedmiotów, których nie są w stanie sami nauczyć dzieci (np. języki obce). Zdecydowana jednak większość wiedzy jest przekazywana przez rodziców.


niedziela, 12 stycznia 2014

Dlaczego mówię NIE Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Pola Orłowska

Jerzy Owsiak to według słów Łukasza Warzechy „dyżurny autorytet wykorzystywany przez establishment lewicowo-liberalny w szczególnych sytuacjach”. Niestety, to prawda. Pozory luzu, dobroci, tolerancji. Tylko pozory, niestety, bo jak tylko coś się nie podoba, to Owsiak nie przebiera w słowach i metodach.

Siema! – beztroskie, luzackie pozdrowienie. Termin zapożyczony z więziennej gwary, a tak szybko przyjął się w pewnych środowiskach. I kolejne popularne u Owsiaka hasło: „Róbta co chceta”, z którym zwraca się m. in. do dzieci i młodzieży – co przeczy przecież zasadom życia i wychowania.

czwartek, 9 stycznia 2014

Małżeństwo - związek na całe życie


Sylwia Jabs




- Zaczynamy budować trwały związek kiedy jesteśmy małymi dziećmi - przekonuje Bogna Białecka, psycholog, mama czwórki dzieci, autorka książki Małżeństwo, przemyśl to. - Dużo zależy od rodziców. Jeżeli chcemy by dzieci były w trwałym, dobry związku, to warto od małego uczyć je np. odpowiedzialności, tego, że nic co łatwo przychodzi nie jest dobre, że jak w coś wkładamy jakiś wysiłek, to budujemy coś bardziej trwałego - podkreśla autorka.

środa, 8 stycznia 2014

Elżbieta Seton – pierwsza święta Amerykanka (1774 – 1821)


Marta Dzbeńska- Karpińska

Kim była młoda urodziwa kobieta przedstawiana na obrazach w staromodnym wdowim czepku? Skąd wzięła siłę by mimo ogromnej presji społecznej i wielu bolesnych strat, jakich doświadczyła, wypełnić swoje religijne powołanie i charytatywną misję?

W wierze katolickiej przeżyła zaledwie 18 lat a zdołała założyć pierwsze żeńskie zgromadzenie w Stanach Zjednoczonych, od którego wywodzi swój początek sześć zakonów działających w tym kraju do dziś. Jak prowadząc życie zakonne nie zaniedbała matczynych obowiązków względem rodzonych synów i córek? Jej przykład przyciągał do Kościoła katolickiego innych i promieniował na rodzinę: dwie z jej córek zostały zakonnicami, wnuk – arcybiskupem, wnuczka – siostrą zakonną. Jaka była ta „urocza i kulturalna pani” – pierwsza Amerykanka wyniesiona na ołtarze?


wtorek, 7 stycznia 2014

Choroby serca - ciąża czy adopcja?


Sylwia Jabs

- W pewnych przypadkach poważnych chorób serca, ciąża może skracać życie matki - powiedziała dr Joanna Barczyńska, kardiolog, internista, stosująca w leczeniu chorób serca i nadciśnienia dietę terapeutyczną.

Jak należy zareagować, gdy wada serca ujawni się w czasie ciąży? Jakie trudności i niebezpieczeństwa wiążą się ze zdiagnozowanymi chorobami? Zapraszam do wysłuchania rozmowy.







Fot. Danny Osborne; CC BY-SA 2.0

sobota, 4 stycznia 2014

„Pójdźmy wszyscy do stajenki…”


Urszula Sobiech

6 stycznia ulicami miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W kościołach zostaną poświęcone kreda i kadzidło, które można zabrać do domu, by zorganizować rodzinną celebrację Słowa Bożego z drugiego rozdziału Ewangelii Mateusza. Warto pamiętać o naznaczeniu drzwi domu literami K M B (Kacper, Melchior, Baltazar – inicjały trzech Mędrców ze Wschodu) lub C M B (Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Aktywne i świadome spędzenie tego czasu z bliskimi – Bogiem i rodziną – jest najpiękniejszym oddaniem samego siebie oraz odpowiedzią na dar wiary.



Obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego sięgają III-IV wieku i koncentrują się wokół Syna Bożego. To pamiątka i celebracja objawienia się światu wyczekiwanego Zbawiciela. Mędrcy ze Wschodu symbolizują pogan, którym Chrystus ukazał się jako przepowiedziany Władca i Pasterz Izraela.


czwartek, 2 stycznia 2014

Kierownictwo duchowe


Anna Brzostek

Większość mojego życia nie miałam kierownika duchowego. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. W pewnym momencie, kiedy sprawy wiary, religii i duchowości zaczęły mnie interesować i kiedy jednocześnie zaczynałam dostrzegać różne braki w moim życiu pomyślałam, że chciałabym mieć stałego spowiednika. 

Z takimi myślami i takim pragnieniem chodziłam blisko dwa lata. Kiedy tylko zbierałam się, aby zrobić krok w tym kierunku, do głowy przychodziły mi myśli, że przecież nie jest z moim życiem tak najgorzej, że moje problemy nie są jakieś bardzo poważne, że w końcu księża są zajęci i nie ma im co zawracać głowy mało istotnymi rzeczami. Blokada psychiczna w tym zakresie była ogromna. Teraz myślę, że to szatan, wszelkimi możliwymi sposobami, próbował odwieść mnie od tego pomysłu.


środa, 1 stycznia 2014

Jerzy Ciesielski - świętość według planu (1929 – 1970)


Rafał Karpiński

Przeżył zaledwie 41 lat a rzeczy, których dokonał starczyłoby na kilka pełnych życiorysów. Naukowiec, ojciec rodziny, sportowiec i sługa Boży to cztery wcielenia Jerzego Ciesielskiego, które wypełniał z energią i pasją.



Nauka
W notatkach zapisał, że lata wojny mocno ograniczyły jego możliwości pracy nad sobą i poznawania świata. Po jej zakończeniu postanowił odrobić „stracony” czas. – Nie wolno nigdy działać, przepędzać czasu bez planu i Boga – pisał. – Zadania: konieczność planowania i umiejętność wykorzystania czasu tak żeby starczyło go na wszystko.
Po zakończeniu wojny zdał maturę i podjął równolegle studia inżynierskie na Politechnice Krakowskiej oraz wychowania fizycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W dalszych latach uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Potrafił pogodzić pracę dydaktyczną i naukową na Politechnice z dorabianiem w biurze projektowym, tak by starczało środków na potrzeby rodziny.