wtorek, 15 kwietnia 2014
Świętowanie Wielkanocy zaczynamy od Wielkiego Czwartku
Marta Dzbeńska-Karpińska
rozmawia z Beatą i Marcinem Mądrymi o rodzinnym przeżywaniu świąt.
Jak przeżywacie Boże Narodzenie i Wielkanoc?
Beata: Kładziemy nacisk na duchowe przeżywanie Świąt. W rodzinach, z których pochodzimy nacisk kładziono na tradycję, na zachowania, a nie na ich treść.
Marcin: Długo nie mogłem tego przeskoczyć, bo byłem nauczony, że przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą było generalne sprzątanie domu i dla mnie pełnia przeżywania Świąt równała się porządek w domu. Wszystkie szkła wymyte, w kredensach powycierane i poukładane, wszystkie kąty wymiecione. Długo trwało zanim się z tego wyleczyłem. Zrozumiałem, że nie chodzi o to, żeby każdy kąt był wymieciony, tylko o duchowe przygotowanie – o to, gdzie jestem myślami, jaki jest stan mojej duszy.
Beata: Ja się też musiałam nauczyć, żeby nie być tak bardzo zmęczoną, wręcz wykończoną w Święta.
Marcin: Kilka lat temu przed Wigilią gotowaliśmy przez cały dzień. Zrobiliśmy wiele dań, żeby było wspaniale i pięknie. Usiedliśmy do wieczerzy strasznie zmęczeni dopiero o 20.00. Dzieci zjadły po odrobinie, powiedziały nam, że są zmęczone i idą spać. Zostaliśmy z tym całym jedzeniem sami. Zrozumieliśmy wtedy, że chodzi nie o jedzenie, a o atmosferę spotkania i to nas wyleczyło.
Beata: Teraz staramy się, żeby było bardzo skromnie i postnie. Nie jest to łatwe, kiedy zapraszamy do nas rodzinę i każdy wnosi swój pomysł na świętowanie. Marcin stoi wtedy na straży naszej rodzinnej tradycji, której budowanie trwało prawie 10 lat. I tak, jak na początku małżeństwa jeździliśmy do rodziców na święta, to potem postanowiliśmy zostawać w domu na Wigilię czy Triduum Paschalne, żeby móc wypracować swój własny sposób na spędzanie Świąt.
Jaki jest ten Wasz sposób?
Beata: Bardzo ważna jest prostota. Nie siedzę w przepisach. Skupiam się na tym co duchowe. Szukam opowiadań i książek, które mogą pomóc dzieciom w rozumieniu i przeżyciu Świąt. Opowiemy o Wielkanocy. Jej świętowanie zaczynamy od Wielkiego Czwartku.
Marcin: W czwartek po Mszy Świętej szykujemy uroczystą kolację.
Beata: Kultywujemy zwyczaj umycia nóg. Marcin myje nam wszystkim nogi. Ma to dla mnie bardzo mocny wymiar.
Marcin: W Wielki Piątek staramy się nie pracować zawodowo. Dbamy o to, żeby nasze rodzinne przeżywanie było zgodne z tym, co podpowiada liturgia.
Beata: Wielka Sobota jest dniem ciszy, kiedy nie powinno się wysyłać życzeń, a święcenie nie powinno przeszkadzać w czuwaniu. Odwiedzamy wraz z dziećmi groby Pańskie w kościołach. Każdy ma inny pomysł, aby przedstawić historię zbawienia i to jest piękne.
Marcin: Po sobotniej Wigilii Paschalnej przychodzi czas radowania się i zabawy.
Beata: W Wielką Niedzielę też jeździmy od kościoła do kościoła i dzieci widzą, że wszędzie grób jest pusty, że Jezus zmartwychwstał.
Beata (33 l) i Marcin (33 l) Mądrzy – małżeństwo od 13 lat, rodzice: Pawła (10), Rozalii (8), Lidii (6) i Anieli (3).Dają świadectwo stylu życia opartego na współpracy z Łaską Bożą. Marcin – profilaktyk, trener programu „Archipelag Skarbów®”. Beata realizuje edukację domową. Razem pracują na parkiecie jako wodzireje prowadząc wesela, bale - specjalizują się w tańcach integracyjnych. Prowadzą rekolekcje dla młodzieży „Jak wygrać młodość?”, spotkania z kandydatami do bierzmowania na temat czystej miłości, konferencje dla małżonków „Jak dbać o miłość małżeńską , by trwała?”, spotkania z rodzicami „Jak wychować córkę na wartościową kobietę a syna na odpowiedzialnego mężczyznę? Są autorami książek: „Chcę być szczęśliwa. Tylko dla dziewczyn” i „Mogę zwyciężać. Tylko dla chłopców”. Pochodzą z Piotrkowa Trybunalskiego. Mieszkają w Czorsztynie.
Napisz do autorki:
marta.karpinska@kierunekrodzina.com
Fot. Marta Dzbeńska-Karpińska
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dziękuję za ten wywiad. Naprawdę brakuje takich głosów, w wielu rodzinach cały czas dobre przygotowanie do Świąt jest równoznaczne z wysprzątanym domem, tonami jedzenia, którego nikt nie chce jeść i zmęczoną panią domu... A gdzie w tym wszystkim ma znaleźć się duchowość?
OdpowiedzUsuń