wtorek, 31 grudnia 2013

Jaki sylwester taki cały rok


Dominik Jabs

Co możesz robić w ostatnią noc w roku? Wypożycz klocki LEGO, najedz się wędzonej kiełbasy, zagraj w pokera, skosztuj napoju z ptasich gniazd i baw się dobrze!

W moim domu już do tradycji należy, że w sylwestra nasze menu uzupełnia jakaś oryginalna potrawa, (np. smażone w głębokim oleju chipsy z krewetek, szpek zawijany z fetą), coś czego nie je się co dzień. Podobnie jest z piciem: nie zachęcam do napojów aloesowych, mnie się to wciąż kojarzy z płynem do naczyń, ale polecam Old Jamaica Ginger Beer (taki karaibski kwas chlebowy ;-), waniliową Coca-Colę, a napój z ptasich gniazd, popularny w Chinach, podobnie jak zupa z ptasich gniazd, tylko dla odważnych...


poniedziałek, 30 grudnia 2013

Pieniądze to własność Boga


Jesteśmy małżeństwem od 14 lat. Kiedy zawierzyliśmy Bogu nasze życie, zaczęliśmy się uważnie przyglądać różnym jego dziedzinom. Okazało się, że finanse w naszym domu nie należą do Boga. Zrodziło się w nas pytanie co zrobić, aby Bóg był zarządcą naszych dochodów. 

Wtedy usłyszeliśmy o dziesięcinie. Od tej chwili po otrzymaniu wypłaty najpierw odliczaliśmy dziesięcinę, potem opłaty a reszta zostawała na życie. Nie była to prosta decyzja. Ponieważ czasem mieliśmy wrażenie, że jeśli „oddamy” tę dziesięcinę, to zabraknie nam na utrzymanie rodziny. Usłyszeliśmy wtedy takie zdanie: Pieniądze, które mamy nie są naszymi pieniędzmi. To własność Boga . To utwierdziło nas, że idziemy dobrą drogą.

sobota, 28 grudnia 2013

Naturalne kosmetyki – pielęgnacja włosów


Natalia Karpińska

Maska poprawiająca kondycję włosów
W jej skład wchodzą 2 żółtka, 2 łyżki oliwy z oliwek i kilka kropel soku z cytryny. Wszystkie składniki należy porządnie wymieszać i równomiernie nałożyć na świeżo wymyte włosy. Pozostawić na 30 minut a następnie porządnie spłukać.
Maska stosowana raz w miesiącu nadaje włosom zdrowego blasku i sprężystości.


Stymulacja wzrostu włosów
Babciny sposób dający najbardziej spektakularne efekty to niestandardowe zastosowanie olejku rycynowego, dostępnego w aptekach. Otóż olejek rycynowy świetnie działa na wzmocnienie i stymulację wzrostu włosów. Można dodawać kilka jego kropel do szamponu w trakcie mycia głowy lub na noc smarować nim swoje brwi. Po tygodniu codziennego stosowania olejku, włosy na głowie są mocniejsze a brwi gęstnieją.

Życzę powodzenia w systematycznym dbaniu o swoje NATURALNE piękno!

Fot. Horton Stephens, CC BY-NC 2.0

Przeczytaj również o pielęgnacji ciała i o pielęgnacji skóry twarzy.

Napisz do redakcji:
redakcja@kierunekrodzinaa.com

piątek, 27 grudnia 2013

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – II Udane!


Marcin Bąk

Przyjęło się w naszej literaturze historycznej mówić o powstaniach narodowych jako o przegranych, krwawych hekatombach, z których Polacy wychodzili wprawdzie  moralnymi zwycięzcami, ale Polska ponosiła trudne do odrobienia straty. Utarł się nawet swoisty mit przegranego powstania. Na tym tle zupełnie inaczej prezentują się dwa (!) udane Powstania Wielkopolskie. 


O tym, że były dwa mało kto wie. Pierwsze wybuchło w 1806 roku, za czasów Napoleońskich, gdy Cesarz Francuzów rozbił w polu armię pruską. Wielkopolanie uderzyli na częściowo zdemoralizowanego wroga i osiągnęli pełny sukces, przy minimalnych stratach. Być może dlatego pierwsze Powstanie Wielkopolskie jest prawie zupełnie zapomnianym epizodem w naszej historii…

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Bożego Błogosławieństwa życzy Redakcja


Matki: mężne czy szalone? - najpiękniejszy prezent na święta

Sylwia Jabs

- Sportretowałam swoje bohaterki takimi, jakie są na co dzień, tam, gdzie mieszkają, gdzie toczy się ich prywatne życie, i - o ile było to możliwe - z najbliższymi - pisze we wstępie do swojej książki Marta Dzbeńska-Karpińska.

Matki: mężne czy szalone? to polsko-angielski album z fotografiami dwudziestu dwóch rodzin, dla których życie jest wartością największą.



- Michał miał się urodzić bez kończyn, głęboko uszkodzony. Ja miałam 3 miesiące życia. W tej chwili Michał ma 10 lat, Julia 13, Hela 2 a choroba nowotworowa stanęła w miejscu. Jestem zdrową, najszczęśliwszą matką, kobietą spełnioną - zaznacza Renata Makowska, jedna z bohaterek książki Matki: mężne czy szalone? Marty Dzeńskiej-Karpińskiej.

Egzemplarz książki można nabyć w Centrum Myśli Jana Pawła II, w dobrych księgarniach oraz u samej autorki, która z radością doda autograf!


Naturalne kosmetyki – pielęgnacja ciała


Natalia Karpińska

Oto dwa skuteczne sposoby na peeling i jednoczesne ujędrnienie skóry ciała. Zamiast kupować w supermarkecie gotowy gruboziarnisty peeling i poprawiający napięcie skóry balsam, przejdź się do alejki z cukrem i solą kuchenną.


Peeling i ujędrnienie 
Peelingi cukrowe, mają działanie złuszczające i nawilżające, są delikatne i nie podrażniają, dlatego najlepiej, żeby stosowały je osoby ze skórą delikatną i skłonną do podrażnień. Sól ma działanie oczyszczające, poprawia mikrokrążenie, dotlenia i oczyszcza naskórek. Posiada również bardzo dużo mikroelementów, które wnikają w skórę i poprawiają jej koloryt. Sól działa bardziej inwazyjnie i przy zbyt mocnym masażu, może podrażnić skórę, dlatego nie polecam jej osobom o delikatnej skórze.

Sól i cukier przesyp do plastikowej miseczki i w trakcie kąpieli okrężnymi ruchami wmasuj je w skórę ciała. Regularne masaże przynoszą widoczny efekt ujędrnienia i rozświetlenia skóry już po 3 tygodniach!

Życzę powodzenia w systematycznym dbaniu o swoje NATURALNE piękno!

Przeczytaj również jak naturalnie dbać o skórę twarzy.

Fot. Dominik Jabs

Napisz do redakcji:
redakcja@kierunekrodzina.com

sobota, 21 grudnia 2013

Gienek o Ewangelii


Sylwia Jabs

Po raz pierwszy zobaczyłam Go przed kościołem Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu. Stał wraz z ks. Piotrem Narkiewiczem i witał parafian zdążających na niedzielną Mszę. Do zachwyconych dzieci skierował kilka słów, w których zawarł istotę czytanej Ewnagelii. Poznajcie Gienka Washable - pluszowego kapucyna.


Ks. Piotr spotkał Gienka w 2010 roku podczas Targów Wydawców Katolickich. Od tamtej chwili obaj ewangelizują, gdzie ich nogi poniosą. Byli razem na beatyfikacji Jana Pawła II, na wakacjac ze Skautami, czy pieszej pielgrzymce na Jasna Górę. Gienek komentuje Ewangelię na niedziele Adwentowe (jak powyżej), Zwykłe i Wielkiego Postu. Obecnie zakończył pracę nad cyklem o liturgii, myśli o kontynuacji komentarzy do Ewangelii oraz nad powrotem do omawiania 10 przykazań.

Ponad 120 filmików dostępnych jest na Gienkowym kanale na YouTube, profilu na Facebook oraz na stronie pasterz.pl. Wydaje się, że dla Gienka długość materiału nie ma większego znaczenia czy to będzie 8 sek. (jak w przypadku pierwszego filmiku nagranego skanerem) czy 9 min. i tak zdąży przekazać istotę danego fragmentu Ewangelii. Umiejętność ta została doceniona na XXVIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie w 2013 r. kiedy to ks. Piotr wraz z Gienkiem otrzymali wyróżnienie w kategorii film edukacyjny.

Polecam płytę "Gienek o Ewangelii", na której znajduje się 18 filmików, w których Gienek wraz z pacynkami-zwierzętami i dziećmi objaśniają Słowo Boże.


Gienek wraz z ks. Piotrem Narkiewiczem od 2012 roku pracują z Polonią w parafii św. Izydora w Riverheadna Long Island.

Napisz do autorki:
sylwia.jabs@kierunekrodzina.com

Konkurs na Bożonarodzeniową szopkę rozstrzygnięty

Honorata Baran


Dziękujemy za przesłanie wielu wspaniałych prac. Z każdym zdjęciem było coraz trudniej. Wszystkie prace są przepiękne i włożono w nie mnóstwo pracy, a przede wszystkim serce.




Być jak Maryja


Maria Sowińska

Spotkanie Maryi i Elżbiety opisane w Ewangelii według św. Łukasza jest nasycone treścią. Warto zgłębić różne wymiary tego zdarzenia w oparciu o nauczanie Kościoła.  

Pragnę podzielić się tym, co szczególnie do mnie dotarło podczas rozważań tego fragmentu. Zatrzymam się nad dwoma wersetami stanowiącymi jego ramę – pierwszym i ostatnim:

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy.  (Łk 1, 39)
Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu. (Łk 1,56)


czwartek, 19 grudnia 2013

Rodziny pełne świąt


Wieczerzę Wigilijną rozpoczynają od czytania Ewangeli - to w zasadzie jedyny element Świąt Bożego Narodzenia, który jest dla nich wspólny. Różnorodność tradycji, przygotowanych potraw, śpiewania kolęd bądź obdarowania prezentami jest tak liczna jak zaspół tworzący blog Kierunekrodzina.com :)

Dlaczego Honorata jest przeciwna wrzucaniu karpia do Wisły? Co zapowiada święta w domu Marty? Dla kogo Ania przygotowuje ćwikłę? U kogo Święty Mikołaj dostaje prezenty? Która rodzina spędzała Wigilię w podróży? O jakich tradycjach Bożonorodzeniowych opowiedzieli uczestnicy sondy, przygotowanej przez Martę i Rafała Karpińskich?

SZCZODRE GODY – BOŻE NARODZENIE, czyli jak to drzewiej bywało….


Marcin Bąk

A bywało różnie. Zanim na naszych ziemiach nastało i rozpowszechniło się chrześcijaństwo, przodkowie Polaków oddawali cześć bóstwom słowiańskiego panteonu. Nie do końca zresztą potrafimy sobie ten panteon wyobrazić, gdyż z terenów Polski nie zachowały się żadne źródła dotyczące przedchrześcijańskiego kultu. Wiemy natomiast, że Słowianie świętowali dużo i intensywnie. 

Jednym z ważniejszych świąt było, podobnie jak u innych Indoeuropejczyków, święto przypadające w okolicach przesilenia zimowego czyli mniej więcej 20 – 22 grudnia. Nazywane było Szczodrymi Godami lub po prostu świętem Godowym. Wiele elementów dawnej obrzędowości przedchrześcijańskiej zachowało się w zwyczajach ludowych, folklorze i pobożności wiejskiej, stając się częścią tradycji bożonarodzeniowej, już chrześcijańskiej. Warto o nich pamiętać, gdy będziemy siadać przy wigilijnym stole.

wtorek, 17 grudnia 2013

Boże Narodzenie w naszych Rodzinach


Kiedy dwoje ludzi decyduje się na założenie rodziny, wnoszą do niej nie tylko swoje charaktery, talenty, przyzwyczajenia, ale także tradycje. Najlepiej widać ich różnorodność przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy a także sposobów na obchodzenie urodzin czy imienin.

Właśnie o tradycjach obecnych w naszych rodzinach w Świąta Bożego Narodzenia będziemy rozmawiały w audycji "Kierunek Rodzina", 18 grudnia o godz. 19.00 na www.radiownet.pl

Zdradzimy kilka rodzinnych sekretów, sprawdzonych przepisów na świąteczne smakołyki, posłuchamy muzyki przygotowanej przez Michała Guzka z Chrześcijańskiego Grania oraz zorganizujemy konkurs, w którym będzie można wygrać integracyjną grę rodzinną Pytaki :)

Do słuchania zapraszają:
Anna Brzostek, Honorata Baran, Marta Dzbeńska-Karpińska, Maria Sowińska i Sylwia Jabs

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Wychowanie chrześcijańskie a nowe ideologie


Marta Dzbeńska-Karpińska


16 grudnia o godz. 19.00 w dolnym kościele w parafii św. Zygmunta przy Placu Konfederacji odbędzie się spotkanie z prof. Marią Ryś. 

Zaproszeni są wszyscy Rodzice zainteresowani problematyką wychowania chrześcijańskiego i zagrożeniami płynącym ze strony nowych ideologii.

Wstęp wolny.



Informacja za: 

Adwentowy Dzień Skupienia dla Kobiet


Sylwia Jabs

Rozpoczął się ostatni tydzień przed Bożym Narodzeniem. Jedni już napisali kartki z życzeniami, inni czekają do 24 grudnia by wysłać sms, bądź zadzwonić. Są tacy co wielkie porządki mają już za sobą i tacy co jeszcze próbują pomalować pokój i przestawić meble, bo przed świętami łatwiej się zmobilizować. W jednych domach lista gości i świąteczny jadłospis przygotowane są od dawna, w drugich menu będzie tworzone w weekend przed Wigilią. A co z duchowymi przygotowaniami?


UWAGA! Z powodu choroby ks. Łukasza Dzień Skupienia ODWOŁANY.

piątek, 13 grudnia 2013

Bożonarodzeniowa szopka - KONKURS


Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia. Do porannych rorat i wieczornej modlitwy przy wieńcu adwentowym, dołączamy stopniowo pieczenie pierników i przygotowanie ozdób choinkowych. W wielu domach powstaną również Bożonarodzeniowe szopki.

Ogłaszamy KONKURS na najpiękniejszą szopkę (nie musi być trójwymiarowa) wykonaną techniką dowolną. Zwycięzca otrzyma w nagrodę RENIFERA- ozdobę choinkową - widoczną na zdjęciu poniżej.

Aby wziąć udział w konkursie należy: 
1. przysłać zdjęcie wykonanej szopki na adres: redakcja@kierunekrodzina.com
2. polubić fanpage Kierunekrodzina.com
3. udostępnić publicznie na swojej tablicy informację o konkursie

Prace wszystkich uczestników zostaną zamieszczone w Bożonarodzeniowej galerii Kierunku Rodzina i na profilu na fb :)

Konkurs trwa do 20 grudnia 2013 r.

czwartek, 12 grudnia 2013

Libido Dominandi, czyli seks jako broń i środek kontroli społecznej

Rafał Karpiński

Dlaczego historia znika ze szkół? Czemu służą przedszkola równościowe i edukacja seksualna pięciolatków? Co kryje się w postępowych przedstawieniach teatralnych i sztuce wyzwolonej? Czy seks może być potężnym orężem?

Pożądanie czyni  człowieka  ślepym. (Św. Tomasz)

– W 2002 roku żołnierze izraelscy przejęli kontrolę nad dwiema palestyńskimi stacjami telewizyjnymi na Zachodnim Brzegu i zaczęli nadawać filmy pornograficzne. Trzy miesiące wcześniej na tajnej naradzie przedstawicieli izraelskiego wojska i służb specjalnych zapadła decyzja, że aby oderwać młode pokolenie Palestyńczyków od czynnej walki z Izraelem należy je zdemoralizować. W tym celu trzeba im ułatwić dostęp do narkotyków i pornografii – powiedział dr Michael Jones, autor „Libido Dominandi”, który 10 grudnia w Sali Kurialnej przy Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, promował swoją książkę.



środa, 11 grudnia 2013

Być dobrym ojcem, być dobrym mężem to w ogóle być

- Nie biegaj, bo się spocisz! Nie właź na drzewo, bo złamiesz rękę lub nogę! Nie bij się! - to próba wykastrowania (w jak najlepszej intencji) młodych chłopców już na początku ich drogi życiowej - stwierdził Marcin Bąk, który poprowadził audycję "Kierunek Rodzina" w Radiu Wnet.



Czym jest męskość? Jak ustalili panowie obecni w audycji - męskość - to zgodność z powołaniem, z naturą mężczyzny, w którą wpisane jest ojcostwo i bycie głową domu. Do cech charakteryzujących mężczyznę należą: poczucie odpowiedzialności, patrzenie długoterminowe, odwaga w podejmowaniu decyzji, chęć pozytywnych zmian i pewnego ryzyka.


wtorek, 10 grudnia 2013

Aborcja - niszczy życie, pozostawia rany na duszy

Barbara Niewiadomska


Żyją wśród nas – nie lubią swojego życia, mają poczucie winy, że w ogóle żyją. Ich życie jest pełne niewykorzystanych sytuacji, talentów, okazji. Boją się życia i boją się śmierci, choć mają wrażenie, że akurat ona – śmierć – jest w ich życiu stale obecna.


Dzieci? Obcych dzieci nie lubią, własnych raczej mieć nie chcą, a jeśli już je mają to – wstyd się przyznać – chcą się ich jak najszybciej pozbyć. Czasem śnią im się bezbronne niemowlęta, które tracą życie i bardzo krzyczą. Autorytetów nie akceptują, Bogu nie ufają, relacji intymnych raczej nie potrafią nawiązywać na stałe. Z entuzjazmem zaczynają studia, pracę, różne projekty, lecz szybko tracą zainteresowanie i przerywają je, lub jakaś okoliczność im je przerywa… tak jakby odtwarzali sytuację, która ma miejsce w łonie ich matki podczas aborcji: zdrowe, dobrze rozwijające się dziecko nagle traci życie i następuje pustka. Kim są ci ludzie? Czy to potwory? Nie – to ocaleńcy po aborcji, ci, o których się dziś jeszcze mało mówi, ale których jest już bardzo dużo na świecie.

Kto kastruje mężczyzn?


Co to jest męskość? Czy to wytwór kultury, która się zmienia? Czy możemy mówić o kryzysie męskości? Jaką rolę, w "wykastrowaniu" mężczyzn a może i stworzeniu wiecznych chłopców, odgrywają mamy?

Gośćmi audycji "Kierunek Rodzina" będą Janusz Wardak, w-ce dyrektor Szkoły "Żagle" Stowarzyszenia Sternik, moderator Akademi Familijnej, mąż i ojciec dziewięciorga dzieci oraz Krzysztof Krzos, informatyk, coach rozwoju personalnego, trener rozwoju umiejętności psychologicznych, mąż i ojciec dwójki dzieci.

Audycja "Kierunek Rodzina" 11 grudnia (środa), godz. 19.00, na www.radiownet.pl

Zaprasza
Marcin Bąk
dziennikarz Radia Plus, współpracujący z blogiem kierunekrodzina.com, instruktor szermierki sportowej i choreograficznej, ojciec dwójki dzieci

Muzykę przygotuje Michał Guzek - Chrześcijańskie Granie - serwis i sklep z muzyką chrześcijańską

Foto: Marta Dzbeńska-Karpińska

Szlachetna Paczka – Paczka Cudów

Honorata Baran

Przyznam szczerze, że początkowy entuzjazm, który towarzyszył mi podczas wyboru rodziny (tak, tak… to ja podjęłam ryzyko i wybrałam tą dziesięcioosobową rodzinę), po kilku godzinach przerodził się w strach, że nie damy rady, że to zbyt duże wyzwanie. A że ja nie należę do tych bojaźliwych (akurat w kwestiach organizacyjnych), to od razu zabrałam się do ciężkiej pracy… głównie nocami, bo w ciągu dnia pracuję na kilku etatach, m. in. jako matka, sprzątaczka, kucharka… więc rozumie się samo przez się, że noc to najlepsza pora na takie działania. 



Wysyłałam co noc mnóstwo wiadomości z prośbą o pomoc i cisza… nic… zero… aż tu nagle wiadomość… i to jaka! Będą produkty od SONKO! Ale się cieszyłam, jak dziecko! Potem kolejny mejl… do pomocy dla „naszej” rodziny dołączyli KUPIEC i MAKRO K&K! I kolejna dobra wiadomość – BĘDĄ BUTY!!! Od kogo? Od firmy BADURA! I to nie 4 pary, a 8!!! Z dnia na dzień pojawiały się też wpłaty. Pudełko w naszym zaprzyjaźnionym przedszkolu Św. Franciszka zaczęło zapełniać się produktami – zarówno chemią jak i artykułami spożywczymi. Potem dołączyła kolejna firma – STOVIT… a na koniec jeszcze PIŃCZÓW… (Mają mały poślizg czasowy, gdyż pani opiekująca się paczką, była na urlopie, ale wierzę, że produkty z tej firmy dotrą do mnie i będzie można przekazać je rodzinie.)


Buty, żywność… to nie wszystko… potrzebne były kurtki dla chłopców… dostaliśmy jedną, dużą… i wciąż brakowało w odpowiednim rozmiarze… mama jednego z przedszkolaków kupiła jedną… jak dowiedziała się, że nadal brakuje pozostałych, kupiła drugą. Ja dokupiłam trzecią z zebranych pieniędzy. Potrzebne były artykuły szkolne – dotarły pocztą od mojej koleżanki :)


Tylko wciąż nie było prostownika… i brakowało pieniędzy na jego zakup… ale grafika, którą zrobił mój nieoceniony brat, pojawiała się na naszym fanpejdżu oraz stronie przedszkola codziennie. Dzięki temu i dzięki wspaniałym ludziom, pieniądze zaczęły wpływać na konto… z dnia na dzień było ich coraz więcej. Pierwszą dobrą wiadomością było to, że starczy nam na wszystkie 10 kompletów pościeli (kołdra, poduszka, pościel, ręcznik). Następnie pojawiły się pieniądze na prostownik. I dzięki kierownikowi hurtowni GORDON z Wołomina udało się go kupić za bardzo dobrą cenę. Z dnia na dzień było ich coraz więcej. Okazało się, że starczy na dodatkowe ubrania dla chłopców, na prześcieradła, zakup brakującej żywności, chemii, karmy dla zwierząt… a co najważniejsze… starczy na realizację marzeń „naszej” rodziny… a przede wszystkim chłopców…

Jednym z marzeń była koszulka z logo Realu Madryt. Ile ja się tu nagimnastykowałam. O pomoc prosiłam nawet współpracownika Jerzego D. :) ale okazało się, że niestety, tym razem się nie uda… No i stanęłam przed ogromnym dylematem – kupić? nie kupić? Przecież to kosztuje niewyobrażalne pieniądze. Z pomocą przyszła ostatnia wpłata. Kupiłam. Pomyślałam sobie, że dla takiego młodego chłopaka pokazanie się wśród kolegów w koszulce Realu Madryt to jest coś… i warto było wydać te 200zł… właśnie dla TEGO CZEGOŚ :)

Kolejny wydatek to gra. Chłopcy dostali kiedyś xbox’a… i marzyli o grze FIFA. Już byłam w trakcie rozmów z jednym ze sklepów z grami (przez grzeczność nazwy nie wymienię), ale niestety po kilku @ rozmowa się urwała, więc musiałam dokonać kolejnego zakupu. Udałam się do jednego ze sklepów, zgarnęłam grę z półki (cena 119zł… ) i poprosiłam kierownika. Powiedziałam prosto z mostu, że to nie dla mnie, że do paczki i że nie mam tyle, ile ta gra kosztuje… i mamy grę za 89zł! Panie Szymonie – jeszcze raz dziękuję!

Pozostałym członkom rodziny też spełniliśmy marzenia: perfumy dla chłopców, kosmetyki do golenia, kosmetyki do włosów, zegarki, łańcuszek z medalikiem dla taty i… torebka dla mamy :) Tu ukłon w stronę Pana Prezesa z Firmy Badura, który cierpliwie znosił moje namolne prośby i torebkę dla mamy też sprezentował :)

W moim salonie w pewnym momencie zabrakło miejsca. Pudła, pudła i jeszcze raz pudła… Część pudeł wysępiona w sklepach, ale większość otrzymana od firmy HTM OPAKOWANIA (nota bene pudła super, pięciowarstwowe, nie do zdarcia). Mimo, że było ciasno, to rozpierała mnie ogromna radość. Tym większa, że do pomocy, oprócz rodziców przedszkolaków, dołączyli pracownicy Urzędu Warszawa-Bielany. To za sprawą wspaniałej Reni, która rozesłała @ do współpracowników i w pewien poniedziałkowy wieczór przywiozła cały bagażnik artykułów spożywczych oraz chemicznych.


Ta paczka, to paczka cudów… Dziękuję Wam, drodzy PRZYJACIELE, że byliście, że pomogliście… dzięki Wam rodzina złapie choć na chwilę taki głęboki, życiowy oddech. Wywołaliście uśmiechy na twarzach dzieci, a łzy radości płynęły po twarzy mamy… Nie mogli uwierzyć, że te wszystkie 48 paczek, to do nich… 

To co? Umawiamy się za rok?

niedziela, 8 grudnia 2013

Uwaga - chwilowy problem z odsłuchaniem naszych audycji!

Mixcloud, na którym zamieszczamy nasze audycje do odsłuchania, przebudowuje swoją stronę, stąd chwilowe trudności z odtworzeniem dźwieków na naszym blogu.

By posłuchania wcześniejszych audycji "Kierunek Rodzina" zapraszamy na stronę Radia Wnet: http://www.radiownet.pl/etery/kierunek-rodzina--2

Redakcja :)

sobota, 7 grudnia 2013

Wybierz Uleczenie, wybierz Miłość, wybierz Życie


Anna Rudecka


Na świecie dokonuje się ok. 50 mln aborcji rocznie. To oznacza, że co roku przybywa 100 mln kobiet i mężczyzn (matek i ojców abortowanego dziecka), głęboko zranionych przez ten zabieg. Jeśli rodzice ci mieli co najmniej jedno dziecko, które zostało urodzone, dochodzi kolejne 50 mln dzieci cierpiących z powodu śmierci swojego rodzeństwa. 

Skutki aborcji odczuwane są także przez dziadków, wujków i ciocie, a nawet przez przyjaciół, gdy przypadkiem dowiadują się o dramatycznej decyzji bliskich im osób. Jej skutki zataczają coraz szersze kręgi, głęboko wewnętrznie uszkadzają osoby towarzyszące przy zabiegu, ich rodziny i, w dalszej perspektywie, oddziaływają na całe środowisko społeczne.  


Film October Baby został zainspirowany prawdziwą historią młodej kobiety – Gianny Jessen – która na skutek aborcji utraciła brata bliźniaka, a sama, niemal cudem, przeżyła ten zabieg.

Bohaterka filmu od lat zmaga się z psychicznymi, emocjonalnymi i zdrowotnymi konsekwencjami tego wydarzenia. Doznaje ona głębokiego poczucia winy egzystencjalnej, w przekonaniu, że nie zasługuje na życie oraz winy ontologicznej, nie rozwijając w pełni swoich wrodzonych talentów. Mimo troskliwej opieki rodziców adopcyjnych, przepełnia ją nieustanny niepokój, poczucie bycia niechcianą, podświadome pragnienie śmierci wynikające z przekonania, że nie ma prawa do życia. Jest depresyjna, ma niskie poczucie własnej wartości, złości się bez widocznego powodu. Myśli o sobie: „Jestem dziwaczką”, „Nie wiem, kim jestem”, „Jestem wewnętrznie martwa”. To opis  typowy osoby doświadczającej tzw. syndromu ocaleńca od aborcji.

Życie, cierpenie i miłość
W Polsce do 1993 roku aborcja była dostępna niemal na życzenie, można było jej dokonać np. ze względu na trudne warunki ekonomiczne. Ile więc mamy w Polsce osób, które cierpią z powodu podobnych objawów, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż aborcja pozostaje wielkim rodzinnym sekretem? Być może ten film pomoże wielu spośród nas lepiej zrozumieć bliskich a także samych siebie.

Film October Baby, pozwala nie tylko lepiej zrozumieć skutki aborcji, nauczyć się rozpoznawać syndrom osoby ocalonej od aborcji. Jest to przede wszystkim opowieść, która pokazuje siłę przebaczenia i pojednania, daje ogromną nadzieję, nie ocenia, nie piętnuje dramatycznych wyborów kobiet, decydujących się na dokonanie aborcji, nikogo nie potępia. Historia opowiedziana jest lekko, bez patosu, czasem z ciepłą ironią wobec bohaterów. Pokazuje jak przebaczenie przyczynia się do wewnętrznego uwolnienia osób dotkniętych skutkami aborcji: biologicznej matki bohaterki, jej adopcyjnych rodziców, asystującej przy zabiegu pielęgniarki, a nawet aktorki grającej jedną z bohaterek.

Film można oglądać na pokazach organizowanych, między innymi, przez Stowarzyszenie Żywa Nadzieja, które zajmuje się pomocą osobom doświadczającym w życiu przemocy, zaniedbania i strat okołoporodowych, w tym cierpiącym na skutek poronienia i aborcji.  


Wysłuchaj świadectwo Gianny Jessen:



Anna Rudecka
Psycholog, psychoterapeuta, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Doradców Żywa Nadzieja, zajmującego się pomocą osobom z doświadczeniem przemocy, zaniedbania i strat okołoporodowych, w tym poronienia i aborcji.


Kontakt dla osób chcących zorganizować pokaz filmu, bądź potrzebujących rozmowy z psychologiem:

kom. 788 219 330
www.zywanadzieja.pl

piątek, 6 grudnia 2013

List od Boga

Moje dziecko!

Ja dałem Tobie życie i jestem obrońcą Twojego życia. (Rdz 1,26; Ps 27,1)
Znałem Cię jeszcze zanim się poczęłaś. Ukształtowałem Cię w łonie Twojej mamy. (Jer 1,5)
Stworzyłem Cię cudownie, na Mój obraz i podobieństwo. (Ps 139,14; Rdz 1,27)
Znam Twoją duszę. (Ps 139,14)
Jesteś z Mojego rodu. (Dz 17,28)
Wezwałem Cię po imieniu, jesteś Moja. (Iz 43,1)
Zanim się urodziłaś, dałem Ci Twoje powołanie. (Jer 1,5)
Wyznaczyłem dokładny czas Twojego urodzenia i miejsce gdzie będziesz mieszkać. (Dz 17,26)
Byłem Twoim opiekunem od łona matki i podporą od narodzin. (Ps 71,6)


środa, 4 grudnia 2013

Syndromy postaborcyjny i osoby ocalonej od aborcji

- Sama psychologia bez Kościoła nie ogarnia tematu życia i śmierci. Psycholog mówi: aborcja - przeanalizujmy - 30% jest wina pani, 30 % pani rodziców, 30% społeczeństwa, 10% lekarza, który dokonał aborcji. Na dzień dobry mam zdjęte 70% winy. Niby nieźle, ale na koniec nie psycholog będzie mnie rozliczał, ale dzieci - powiedziała pani Hanna. - Mówię o dzieciach publicznie, pokazuję, że je akceptuję, że są kimś dla mnie, że powinny być w mojej świadomości - jedynym miejscu, gdzie mogą żyć na tym świecie - dodała kobieta, która poddała się dwóm aborcjom.



(nie)ładne papierośnice

Dominik Jabs


Stoją w grupkach lub w samotności przed wejściami do miejsc pracy, do kawiarń i pubów (jeśli brak palarni), nierzadko atrakcyjne, zadbane, sympatyczne - dziewczyny/kobiety/naszekoleżanki. I jedna, rzecz która szpeci ich buzie i dłonie - papieros.

Kobiety - takie niby wrażliwe na zapach, tak zazwyczaj dbają o wygląd, że w siarczysty mróz czapki nie założą, żeby fryzury nie zniszczyć, ale pecik musi być!


Krótko mówiąc, palą i smrodzą, dymią jak stare silniki. Egoistki. Nie wiem, czy w ogóle myślą o swojej przyszłości? Ale co tam, niech się trują, może nawet wspólnie z mężem/narzeczonym/chłopakiem. Będą mieli kim się opiekować (o ile sami się nie uwędzą). Skutki nałogowego palenia są następujące ( i nie ważne, że  "a ja to palę tylko mentolowe"): zwiększona podatność na osteoporozę, nowotwory piersi i szyjki macicy, silniejsze odczuwanie objawów zespołu przedmiesiączkowego i bóli menstruacyjnych, przyspieszenie menopauzy, większa podatność na udar mózgu i zawał serca, gdy kobieta pali nałogowo i jednocześnie korzysta z farmakologicznej antykoncepcji. Co ciekawe płeć piękna bardziej niż męska podatna jest na choroby płuc i układu oddechowego....

wtorek, 3 grudnia 2013

Syndrom postaborcyjny


Czy syndrom postaborcyjny istnieje? Kim jest Ocaleniec? Jaki wpływ na relacje w małżeństwie, rodzinie może mieć dokonana aborcja?

Gośćmi audycji "Kierunek Rodzina" będą: pani Hanna, kobieta, która dokonała aborcji oraz Marek Gajowy, specjalista w pomocy osobom w kryzysie, po doświadczeniu traumy i strat okołoporodowych. Wysłuchamy również relacji pani Agnieszki - ocalonej od aborcji - żony i mamy czwórki dzieci.

Audycja Kierunek Rodzina, 4 grudnia (środa), godz. 19.00, na www.radiownet.pl

Zapraszają
Maria Sowińska i Sylwia Jabs


Muzykę przygotuje Michał Guzek - Chrześcijańskie Granie - serwis i sklep z muzyką chrześcijańską.

Foto: rzeźba Martina Hudáčka, przedstawiająca kobietę opłakującą aborcję i jej zabite dziecko, które podchodzi do klęczącej matki ofiarując wybaczenie.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Ruszyła XX edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.


Marta Dzbeńska-Karpińska





Rozpoczął się Adwent, a wraz z nim Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Od niedzieli w tysiącach parafii można kupić świece Caritas. Podczas Wigilii świeca postawiona przy dodatkowym nakryciu wyraża gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym potrzebującym. Dochód z akcji przeznaczony jest na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin – m. in. na dożywianie w szkołach, wyjazdy wakacyjne, wyprawki szkolne. 10 groszy z każdej sprzedanej świecy trafia do dzieci żyjących w najuboższych krajach świata.

sobota, 30 listopada 2013

Adwent – radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie


Anna Brzostek


W centrach handlowych zaczyna się 3 listopada po Dniu Zadusznym i można odnieść wrażenie, że najważniejszą postacią Adwentu jest spasiony pseudo-Mikołaj, półnagie anielice a cała koncepcja Adwentu polega na zakupach, prezentach, promocjach i konsumpcji.

Nie sądzę, by to była informacja jaką chcemy przekazać naszym dzieciom?
Jak zatem wykorzystać czas Adwentu, by spędzić go rodzinnie i wspólnie przygotować się na narodziny Chrystusa?

Pomysły mogą być różne w zależności od rodziny, ilości dzieci i czasu, którym dysponujemy.
Przedstawiamy tu kilka z nich, prosząc jednocześnie o komentarze z innymi propozycjami:

Warszawianka – pieśń Powstania Listopadowego

Marta Dzbeńska-Karpińska


Autorem tekstu Warszawianki (La Varsovienne) jest francuski poeta romantyczny Casimir Delavigne, który napisał ją w Paryżu po wybuchu Powstania Listopadowego. W marcu 1831 roku tekst opublikowała warszawska gazeta "Polak Sumienny". Na polski przetłumaczył go Karol Sienkiewicz – poeta, historyk, działacz społeczny i wydawca; brat dziadka Henryka Sienkiewicza. Autorem muzyki jest Karol Kurpiński. 

Prapremiera pod batutą kompozytora odbyła się 5 kwietnia w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie. Pieśń od razu zyskała wielką popularność. Stała się jednym z motywów dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka". W 1918 roku kandydowała na polski hymn narodowy. Do dziś towarzyszy wojskowym uroczystościom.

Warszawianka w wykonaniu Dzieci z Brodą z płyty „Czuwaj wiaro!”:



czwartek, 28 listopada 2013

Czy stosowanie NPR jest miarą odpowiedzialnego rodzicielstwa?




O służbnej roli płciowości, celu małżeństwa, zamieszaniu spowodowanym niefortunnym tytułem książki, dwóch podejściach do metod naturalnego planowania rodziny (NPR) oraz motywacji, która przyświeca osobom używającym metod rozpoznawania płodności (MRP) rozmawiali Anna Chojnacka, Mateusz Gajek i dr Andrzej Mazan.

-Według Soboru Watykańskiego II czymś dobrym jest osądzać, czy w tym momencie staramy się o dziecko czy odkładamy poczęcie. Moim zdaniem nie ma niczego złego w planowaniu dziecka. Jeśli planuję, to przygotowuję się do ciąży - zauważył Mateusz Gajek, nauczyciel i teolog, mąż i ojciec dwójki dzieci, jeden z bohaterów książki Wszystko co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji ale boicie się zapytać Marty Brzezińskiej-Waleszczyk.


wtorek, 26 listopada 2013

NPR - metody, które dzielą?


Książka Wszystko co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji ale boicie się zapytać Marty Brzezińskiej-Waleszczyk wywołała falę krytyki. Tym razem nie chodziło o to czy metoda naturalnego planowania rodziny jest skuteczna czy nie. Akcent został postawiony na kwestię otwartości na życie.

Czy małżeństwa stosujące NPR są otwarte na niezaplanowane poczęcie dziecka? O co niektóre rodziny wielodzietne mają żal do bohaterów książki? Dla kogo hasła "prawdziwy/nieprawdziwy katolik" są krzywdzące?

Gośćmi audycji będą Anna Chojnacka, żona i mama pięciorga dzieci, Mateusz Gajek, nauczyciel i teolog, mąż i ojciec dwójki dzieci, jeden z bohaterów książki oraz dr Andrzej Mazan, mąż i ojciec ośmiorga dzieci, wieloletni pracownik Instytutu Studiów nad Rodziną.

Audycja Kierunek Rodzina, 27 listopada (środa), godz. 19.00, na www.radiownet.pl

Zaprasza
Sylwia Jabs

Muzykę przygotuje Michał Guzek - Chrześcijańskie Granie - serwis i sklep z muzyką chrześcijańską.

Foto: scribbletaylor; CC BY-NC 2.0

poniedziałek, 25 listopada 2013

Edukacja domowa jako styl życia


Anna Brzostek

23 listopada na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach odbyła się konferencja pod tytułem „Czy trzeba posyłać dziecko do szkoły?”.

Zaproszeni prelegenci mówili o edukacji w Polsce (dr Andrzej Mazan z Wydziału Studiów nad Rodziną), o istocie edukacji w ogóle - w tym edukacji katolickiej (prof. dr hab Artur Andrzejewski z UKSW) - oraz o alternatywie dla tradycyjnej szkoły, czyli edukacji domowej, coraz częściej wybieranej przez rodziców.


Poniżej kilka głównych myśli z konferencji:

sobota, 23 listopada 2013

Dziecko to błogosławieństwo

Marta i Krzysztof Lipkowie

Nasza droga do rodzicielstwa nie była ani łatwa ani krótka, ale z pewnością była błogosławiona. 
Pobraliśmy się, kiedy oboje mieliśmy 33 lata. Ze względu na wiek dość szybko planowaliśmy dziecko, po czasie jednak zobaczyliśmy, że to nie my planujemy, ale Pan, i że to Jego moc stwórcza sprawia, że poczyna się dziecko. 



Po roku bezskutecznych starań postanowiliśmy udać się do jednaj z klinik leczenia niepłodności, po to, aby ktoś pomógł nam przeprowadzić diagnostykę. Zawsze byliśmy bardzo przeciwni in vitro i to właśnie zadeklarowaliśmy podczas pierwszej wizyty. Przez cały czas prowadziliśmy obserwacje cyklu, które raczej nie wzbudziły szczególnego zainteresowania lekarza. Zrobiliśmy parę badań, potem stwierdziliśmy, że chyba trzeba zmienić lekarza i tak, trafiliśmy do kolejnego. Tutaj dowiedzieliśmy, że jeszcze kilka badań i na tym diagnostyka się kończy. Nie było to dla nas łatwe.

piątek, 22 listopada 2013

Czerwone korale Maryi

Maria Sowińska

Jako dziesiącieletnia dziewczynka ciężko zachorowałam. Miałam rozlane zapalenie otrzewnej   dające nikłe szanse przeżycia. Moi rodzice, rodzina i przyjaciele domu otaczali mnie modlitwą, błagając o zachowanie młodego życia. 


W tym czasie były proboszcz naszej parafii przebywał w zamkniętym klasztorze we Włoszech.
Nadmienię, że kobiety nie przestępowały furty klasztornej od początku jego istnienia, prze kilka stuleci, a zakonnicy nie posiadali nic zbędnego. Ks. Jacek modlił się gorąco o moje zdrowie za pośrednictwem Matki Pięknej Miłości. Prosił też o znak, czy będę żyła. I otrzymał go. Pracując jak co rano przy winnicy, znalazł na ziemi czerwone korale. Potraktował to zdarzenie jako znak od Maryi, odpowiedź na swoje pytanie. Korale trafiły do mnie. Nazywamy je koralami Matki Bożej.

czwartek, 21 listopada 2013

Zarządzanie domowym budżetem

- Potrzeby, pragnienia, zachcianki - zacznijmy priorytetyzować swoje wydatki - powiedziała Wiesława Wasilewska, coach personalny i trener biznesu, współprowadząca rekolekcje Jedność małżeńska a finanse. - Zachęcam do zbierania paragonów do magicznego pudełka. Pierwszym krokiem jest zobaczenie na co wydaję pieniądze. Drugim zaplanowanie wydatków na dany dzień, tydzień, miesiąc.


Podczas audycji "Kierunek Rodzina" w Radiu Wnet, Agnieszka Gajewska opowiedziała, jak wraz z mężem zmienili swoje podejście do zarządzania pieniędzmi po kryzysie związanym z utratą pracy przez jedno z nich.
Natomiast Wiesława Wasilewska przekonywała, że w każdej sytuacji  można oszczędzać. To kwestia zmiany myślenia oraz podjęcia trudu. Warto odłożyć nawet 10 zł tygodniowo, jeżeli przeliczymy na 52 tygonie, to mamy 520 zł w roku.

środa, 20 listopada 2013

Szlachetna Paczka - zaczynamy!

Honorata Baran

Od 13 lat w Polsce w listopadzie robi się czerwono… i to wcale nie za sprawą za wcześnie pojawiających się w hipermarketach pseudo-mikołajów… Mamy w naszym kraju wspaniałą akcję, która porusza serca setek tysięcy Polaków. To Szlachetna Paczka. Niesamowite dzieło, które swój początek miało w Krakowie. Grupa studentów związana z Duszpasterstwem Akademickim obdarowała 30 ubogich rodzin. Opiekował się nimi ksiądz Jacek Stryczek, który dziś jest prezesem Stowarzyszenia WIOSNA. 

Od początku istnienia pomoc dotarła do około 250 000 potrzebujących. 


wtorek, 19 listopada 2013

Zarządzanie domowymi finansami



Jak wychować dzieci do odpowiedzialności finansowej? Czy brak najnowszych gadżetów w wyposażeniu nastolatka, to powód do zmartwień? Co to jest jedność małżeńska w domowych finansach i czy oznacza ona kontrolę wydatków współmałżonka? Dziesięcina - na czym powinna polegać i kto się jeszcze w to bawi?

Naszym gościem będzie Wiesława Wasilewska, żona, mama, domowy manager, wspołprowadząca rekolekcje Jedność małżeńska a finanse, od 10 lat będąca w Domowym Kościele, coach personalny i trener biznesu.

W drugiej części audycji rozpoczniemy cykl spotkań z dr Joanną Barczyńską, kardiologiem i internistą, stosującą w leczeniu chorób serca i nadciśnienia dietę terapeutyczną. W pierwszym odcinku zatrzymamy się przy haśle: Pij mleko będziesz wielki  oraz odkryjemy gdzie ukrywa się wapń. 

Audycja "Kierunek Rodzina" 20 listopada (środa), godz. 19.00 na www.radiownet.pl

Zapraszają
Anna Brzostek i Sylwia Jabs

Oprawę muzyczną przygotował Michał Guzek - Chrześcijańskie Granie - sklep z muzyką chrześcijańską.

KONKURS rozstrzygnięty!



Nasz weekendowy konkurs rozstrzygnięty.
Odpowiedź na pytanie brzmi:

Pierwszy wernisaż książki i wystawy "Matki" Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej odbył się w maju 2012 roku.

Gratulujemy Pani Ewie Ziejewskiej i prosimy o kontakt na adres: redkacja@kierunekrodzina.com w celu uzgodnienia sposobu przekazania nagrody, którą jest książka "Matki: mężne czy szalone?"
Autorka już przygotowuje egzemplarz z autografem :)

Serdecznie gratulujemy!


Wszystkich zainteresowanych publikacją zapraszamy do dobrych księgarni oraz sklepów internetowych bądź na stronę wydawnictwa CJPII.

Moje spotkanie z Marinną Popiełuszko

Dominik Jabs

Tak jak wielu dziennikarzy, miałem okazję rozmawiać z wieloma ważnymi osobami polityki, kultury i sztuki, ale spotkanie z Marianną Popiełuszko, zaliczam do tych, których nigdy się nie zapomina.


Siedziała na łóżku w swoim domu w Okopach. Miała pogodną, wręcz promienną twarz, z której biły niezwykła dobroć i życzliwość. Był 27 czerwca 2013 roku. Trudno byłoby się domyślić, że dopiero co wróciła ze szpitala, do którego trafiła po dalekiej podróży. Przeprowadzenie długiego wywiadu nie było możliwe. Dlatego włączyłem mikrofon, by chociaż nagrać Jej głos. Dałem wiązankę kwiatów, poprosiłem o błogosławieństwo, uścisnąłem dłoń...

poniedziałek, 18 listopada 2013

"Pan Kuleczka" - spotkanie z autorem i bohaterami

Sylwia Jabs

Zapraszam na spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem "Pana Kuleczki", który opowie o swoich bohaterach oraz do słuchania bajki "Podróż" w interpretacji Krzysztofa Globisza.

Miłego wieczoru :)












Miłość silniejsza niż śmierć

Maria Sowińska

Spójrzcie na Chiarę Corbella Petrillo! Zobaczcie ten promienny uśmiech. To ta, która zaufała Panu. Tydzień przed śmiercią zostawiła synowi testament, który brzmiał: Pan Bóg od zawsze chciał, żebyś żył i on sam wskaże Ci drogę, jeśli otworzysz przed nim swoje serce. Zaufaj Mu, bo naprawdę warto.


W 2008 roku muzycy Chiara i Enrico, pobrali się po 6 latach spotkań, kłótni, rozstań, wreszcie długich i poważnie traktowanych przedślubnych przygotowań. Ich przyjaciel o. Vito d'Amato dał im formułę konsekracji maryjnej, aby wszystko zawierzyli Matce Bożej. Posłuchali. Każdego dnia wspólnie modlili się przez wstawiennictwo Maryi, pozostając jej wierni.

niedziela, 17 listopada 2013

„Największy z cudów” – obowiązkowy dla dzieci komunijnych

Marta Dzbeńska-Karpińska

W niedzielny poranek wraz z mężem oraz synami – 12-latkiem i 6-latkiem – wybraliśmy się do kina na „Największy z Cudów”. Film ledwie wszedł na ekrany, a już z nich schodzi, więc nie mieliśmy wielkiego wyboru i trafiliśmy do Multikina. Ku naszemu ogromnemu zdumieniu nie załapaliśmy się na bilet rodzinny, ponieważ nie jest to film bez ograniczeń wiekowych, ale od 6 lat… 

Zdecydowaliśmy się na wersję 3D, więc zostaliśmy zmuszeni do odpłatnego wypożyczenia okularów (3 złote od pary), bo okazało się, że te, którymi dysponujemy na własność, nie pasują – Mulitikino ma swój odmienny system trójwymiarowych projekcji. W efekcie na bilety dla naszej czwórki wydaliśmy 126 złotych. Warto więc w miarę możliwości poszukać tańszego kina. Myślę też, że obraz robi równie mocne wrażenie w 2D.



sobota, 16 listopada 2013

KONKURS


Polub funpage Kierunekrodzina.com na facebooku.

Na adres: redakcja@kierunekrodzina.com przyślij odpowiedź na pytanie:
kiedy odbył się pierwszy wernisaż książki i wystawy "Matki"?

Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujemy nagrodę w postaci książki "Matki: mężne czy szalone?" z autografem autorki.

- To opowieść o odwadze, miłości, zwycięstwie życia, ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei, męstwie, szaleństwie miłości, z której rodzi się życie - mówi o swojej książce Marta Dzbeńska-Karpińska, która sfotografowała dwadzieścia dwie matki, dotknięte różnymi chorobami czy niepełnosprawnością, które zdecydowały się na urodzenie dziecka.





Zapraszamy!

czwartek, 14 listopada 2013

Trzy kroki przy zakupie fotelika samochodowego




Trzymanie dziecka na kolanach czy karmienie piersią w czasie jazdy samochodem są przykładem nieodpowiedzialnego zachowania dorosłych.

- W marketach zasadniczo nie ma fotelików dobrej jakości - stwierdził Mateusz Filipiuk z serwisu fotelik.info. - Firmy produkujące foteliki samochodowe dzielimy na dwie grupy: rynek motoryzacyjny i dziecięco-zabawkowy. Jeżeli chcemy kupić foteli samochodowy należy kupić od firmy z rynku motoryzacyjnego - zaznaczył Filipiuk.

Paulina Zielińska podała trzy najważniejsze kryteria pomocne w wybraniu właściwego fotelika:
- dopasowanie sprzętu do wagi, wzrostu i wieku dziecka,
- porównanie niezależnych testów zderzeniowych poszczególnych modeli,
- przymiarka fotelika do samochodu.

środa, 13 listopada 2013

Patriotyzm dla dzieci

Rafał Karpiński

Trwa listopad – jeden z wielu patriotycznych miesięcy w polskim kalendarzu. Choć słowo „patriotyzm” odmieniamy przez wszystkie przypadki to jak to pojęcie wytłumaczyć naszym dzieciom? Jak je nauczyć miłości do ojczyzny i tego, że warto być Polakiem?

Jedna lekcja, jeden wykład nie wystarczy – to pewne. Należy wpleść naukę patriotyzmu w nasz kalendarz, niech stanie się naturalnym towarzyszem zabaw, spacerów, wycieczek lub czynności domowych.

W dni świąt narodowych wywieszajmy flagę razem z naszymi dziećmi – tu szczególnie chłopcy bardzo chcą pomagać: a to wejść na drabinę, a to przytrzymać drążek. To doskonała okazja, aby im opowiedzieć dlaczego to robimy, jakie wydarzenie wspominamy, dlaczego to jest dla nas ważne dzisiaj i co oznaczają barwy narodowe.

O ludzkiej płodności

Sylwia Jabs

W najbliższą sobotę 16 listopada w Auli Schumana na UKSW odbędzie się sympozjum pt. „Dylematy dotyczące ludzkiej płodności”. 

O tym czy antykoncepcja jest nieszkodliwa będzie mówił prof. dr hab. med. Bogdan Chazan. O różnicach między antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny opowie prof. KUL, dr hab. Urszula Dudziak. Natomiast zespoły postaborcyjne przybliży prof. UKSW, dr hab. Maria Ryś.

Ponadto będzie można usłyszeć także o ideologii gender, jej założeniach i praktyce oraz o nurcie ekologicznym i antyekologicznym w edukacji seksualnej młodzieży.

Zaproszeni są wszyscy, którym leży na sercu dobro rodziny.


wtorek, 12 listopada 2013

Fotelik samochodowy - to nie takie proste



Jak i gdzie kupić dobry fotelik? Czy montowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy to dobry pomysł? Kiedy można zacząć przewozić dziecko bez fotelika? Na pytania o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie odpowiedzą: Paulina Zielińska i Mateusz Filipiuk z serwisu fotelik.info.

Audycja "Kierunek Rodzina", 13 listopada (środa), godz. 19.00 na www.radiownet.pl

Zapraszają
Honorata Baran i Sylwia Jabs


Foto: pro-test.pl





piątek, 8 listopada 2013

Komiks o Powstaniu Styczniowym

Sylwia Jabs




Młody birbant Damazy Turno, który lubi karty, alkohol i kobiety, w pewnym momencie swego życia trafia na Powstanie Styczniowe. To odmienia jego losy i osobowość. Ze zwykłego człowieka o błahych zainteresowaniach staje się prawdziwym patriotą - tak po krótce wygląda fabuła multimedialnego komiksu interaktywnego o Powstaniu Styczniowym, którego współtwórcą jest Weronika Wierzchowska.


Parę minut wcześniej wysiadła z pociągu. Przyjechała z Krakowa, w którym mieszka, do Warszawy, w której m.in. ukończyła szkołę fotografii. Wraz z mężem i przyjaciółmi postanowiła stworzyć komiks patriotyczny "Kosy Wojny 1863". Jest autorką licznych plakatów promujących imprezy organizowane przez Zajazd u Mikulskich w Wiązownie. W najbliższy poniedziałek 11 listopada o godz. 17.00 odbędzie się tam koncert pt. "Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci".

Kiedy, jak i gdzie będzie można obejrzeć komiks? Kto nosi w plecaku dwadzieścia książek o Powstaniu Styczniowym? Po co i dla kogo Fundacja Gdzie postanowiła zrealizować projekt historyczny?
Posłuchaj już teraz:



Patron medialny komiksu: kierunekrodzina.com

Foto: Marcin Wierzchowski/Kosy Wojny 1863

czwartek, 7 listopada 2013

Współczesny patriotyzm


11 listopada przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia w Warszawie odbędą się dwa marsze: "Razem dla Niepodległej" (godz. 13.15) oraz Marsz Niepodległości (godz. 15.00).

Marcin Bąk, historyk i dziennikarz Radia Plus, Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz Maciej Nowak Kreyer, historyk, tłumacz literatury pięknej starali się odpowiedzieć na pytania o współczeny patriotyzm Polaków.