czwartek, 21 listopada 2013

Zarządzanie domowym budżetem

- Potrzeby, pragnienia, zachcianki - zacznijmy priorytetyzować swoje wydatki - powiedziała Wiesława Wasilewska, coach personalny i trener biznesu, współprowadząca rekolekcje Jedność małżeńska a finanse. - Zachęcam do zbierania paragonów do magicznego pudełka. Pierwszym krokiem jest zobaczenie na co wydaję pieniądze. Drugim zaplanowanie wydatków na dany dzień, tydzień, miesiąc.


Podczas audycji "Kierunek Rodzina" w Radiu Wnet, Agnieszka Gajewska opowiedziała, jak wraz z mężem zmienili swoje podejście do zarządzania pieniędzmi po kryzysie związanym z utratą pracy przez jedno z nich.
Natomiast Wiesława Wasilewska przekonywała, że w każdej sytuacji  można oszczędzać. To kwestia zmiany myślenia oraz podjęcia trudu. Warto odłożyć nawet 10 zł tygodniowo, jeżeli przeliczymy na 52 tygonie, to mamy 520 zł w roku.


Agnieszka Gajewska odradziła branie kredytów świątecznych: - Kredyt to nie jest dobry pomysł, to przykra konieczność. Warto poszukać innych rozwiązań. Zawsze można kupić skromniejsze prezenty czy przygotować skromniejsze potrawy.
Wiesława Wasilewska przyrównała kredyt do śnieżnej kuli, która przyczynia się do konfliktów w rodzinie oraz jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów.


W przypadku dzieci przygoda z pieniędzmi powinna się zacząć już od wieku przedszkolnego, np. podczas zabawy w sklep. Wiesława Wasilewska proponuje by przygotownie dziecka do zarządzania pieniędzmi zacząć od podarowania 3 skarbonek: pierwsza jest na dziesięcinę (10%), druga na oszczędności (20%), trzecia na wydatki bieżące (70%). Wysokość kieszonkowego może wynosić tyle ile dziecko ma lat.
Istotne w wychowaniu jest budowanie zaufania od najwcześniejszego etapu, ale każdy moment jest dobry do rozpoczęcia rozmów o finansach.

Pod koniec audycji rozpoczęliśmy cykl spotkań z dr Joanną Barczyńską, kardiologiem i internistą, stosującą w leczeniu chorób serca i nadciśnienia dietę terapeutyczną. 

- Produkty nabiałowe mają tendencję do wspierania procesów nowotworowych - podsumowuje badania naukowe dr Barczyńska. - Dużo wapnia zawartych jest w zielonych częściach roślin: szczypiorek, koperek oraz w figach, maku, sezamie.

Audyję prowadziły
Anna Brzostek i Sylwia Jabs

Realizował
Michał Pawlak

Muzykę przygotował
Michał Guzek - Chrześcijańskie Granie - sklep z muzyką chrześcijańską

Foto: Marta Dzbeńska-Karpińska




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze nie na temat, obraźliwe i naruszające zasady kultury wypowiedzi będą usuwane.